سلامت

روان‌شناسی چاقی

ديدگاه دكتر حسين ابراهيمي مقدم در خصوص علل رواني چاقي

اسم چاقي كه مي‌آيد قبل از هر چيزي، انسان ياد خوراك مي‌افتد و فكر مي‌كند چاق‌ها لابد پرخوري كرده‌اند كه چاق شده‌اند. اما شايد كمتر به ذهن‌مان خطور كند كه چاقي، علل روان‌شناختي نيز دارد.

روش‌های طبيعی درمان بی‌خوابی

نويسنده: بابك خاندوزی

وقتي بي‌خوابي به سراغ كسي مي‌رود، فرد توانايي خوابيدن ندارد و يا اگر بخوابد بعد از مدت كوتاهي بيدار مي‌شود، در حقيقت خواب او عمق و انسجام لازم را ندارد.
شخص بي‌خواب از اينكه نمي‌تواند چشم‌هايش را بيش از چند دقيقه بسته نگاه دارد، يا ذهن و فكر خود را ريلكس و آرام نگاه دارد، شكايت مي‌كند.
عوامل بي‌خوابي عموماً؛ ترس، اضطراب، هيجان، مصرف دارو، مصرف داروهاي گياهي و مصرف نوشيدني‌هاي حاوي كافئين، فعاليت زياد و درد، گزارش شده است.
بي‌خوابي به سه نوع تقسيم مي‌شود. بي‌خوابي گذرا، كوتاه‌مدت و مزمن. بي‌خوابي گذرا معمولاً از يك شب تا چند هفته طول مي‌كشد. بيشتر مردم اين نوع از بي‌خوابي را به دلايل مختلفي از قبيل اضطراب يا هيجان‏ تجربه كرده‌اند. بي‌خوابي كوتاه‌مدت، عموماً سه هفته تا ٦ ماه ادامه دارد و در حالت مزمن، بيمار بي‌وقفه در مدت‌زمان بسيار زيادي گرفتار بي‌خوابي مي‌شود. بي‌خوابي در بعضي مواقع به مصرف دارو يا عوامل محيطي و بيروني ارتباط دارد و در برخي موارد به عواملي دروني مرتبط است.

 

چگونه خواب راحتي داشته باشيم

نويسنده: طاهره علي‌نژاد

بسياري از ما به تجربه دريافته‌ايم كه خواب خوب شبانه، اغلب بهترين روش براي فائق آمدن بر (استرس) نگراني، حل مشكلات و يا بهبود (از بيماري) است. خواب، توسط چرخه‌هاي طبيعي فعاليت‌هاي مغز در ساعات خاصي به بدن، يادآوري مي‌گردد و دربرگيرنده دو حالت است.
حالت اول Rapid Eye Movement Sleep (REM)، زماني است كه اغلب روياها به وقوع مي‌پيوندند و حالت دوم، خواب عميق است كه به Non – Rem Sleep (NREM) مشهور است.

تأثيرات نوشتن بر جسم و جان آدمی

نويسنده: آمنه فرخی

ده سال پيش، جان مولي‌گان يكي از سربازان جنگ ويتنام، فردي با احساس خستگي، بي‌پناهي و در‌به‌دري بسياري بود. كه زندگي‌اش را با بيقراري، استرس و پريشاني‌هاي ناشي از خاطرات تلخ گذشته، مي‌گذارند. اما زندگي او متحول شد و احساسات مأيوسانه، تلخ و پريشاني‌هايي كه دائم با او همراه بود با شركت در كارگاه‌هاي نوشتن‌درماني به پايان رسيد.
در اولين جلسه كارگاه، مولي‌گان در مورد احساسات هولناك، وقايع فجيع و وحشت‌آور جنگ نوشت. او تمامي وقايعي كه براي دوستان و هم‌سنگرانش در مناطق جنگي اتفاق افتاده بود، در مورد حس انتقام، خون‌ريزي‌‌ها، سر و صداهاي مناطق جنگي و در مورد احساس از دست دادن و بيهوده بودن نوشت. او پس از بيرون ريختن تمام احساسات ناخوشايند در غالب واژه‌ها و جملات گفت: نوشتن اين اتفاقات به من كمك كرد تا آنها را از ذهن و روحم پاك كنم. نوشتن به من كمك كرد تا با بدي‌ها و كثيفي‌هاي روحم رو‌به‌رو شوم و آنها را راحت‌تر دور بريزم.

نقش بازتاب درماني در سلامت انسان

نويسنده: فرامرز قمصري
مدرس و محقق علوم باطني و روش‌هاي درماني شرق و غرب

حتماً منزل شما هم صفحه‌كليدي دارد كه با زدن دگمه هر يك از آنها، برق در قسمتي از منزل قطع يا وصل مي‌شود. حتي با يك‌بار تجربه قطع و وصل هر يك از كليدها مي‌توان به اهميت وجود اين جعبه فيوز در منزل پي‌برد. حتماً تعجب مي‌كنيد اگر بدانيد در بدن هر انساني تعدادي صفحه كليد بسيار پيچيده و حساس وجود دارد كه با دستكاري هر يك مي‌توان، جريان انرژي را در آن، كم و زياد يا متعادل كرد و حتي قبل از بروز بيماري در هر يك از اندام‌هاي داخلي و خارجي، اين كليدها Sensores با دردي خاص اعلام خطر مي‌كنند.
كف پا يا كف دست، گوش و زبان تنها تعدادي از اين صفحه‌كليدها هستند كه تمامي نقاط بدن با مدارهاي بسيار ظريفي به آنها متصل‌اند. در واقع، اگر بدن يك انسان را مانند كره زمين و اندام‌هاي مختلف او را همچون كشور، فرض كنيم، هر كشوري سفارت‌خانه‌اي در اين صفحه‌كليد دارد كه وقايع قبل از انعكاس همگاني در كشور، در آن سفارت‌خانه‌ها، منعكس مي‌شوند.
دانش شناسايي اين نقاط حساس «بازتاب‌شناسي» و كيفيت اثرگذاري بر آنها اساس معرفتي به نام بازتاب‌درماني است. در واقع، ما در بعد نظري و تئوريك، محتاج «بازتاب‌شناسي» و در بعد عملي و درماني نيازمند «بازتاب‌درماني» هستيم.

صفحه 1 از 2

سامانه فروش بلیت

درگاه پرداخت آنلاین

لطفا شرح و مبلغ مورد نظر را براي پرداخت وارد نماييد

شرح:

مبلغ: (ريال)

آمار بازدیدکنندگان

Go to top