معنویت

بيداري معنوي يا بيماري معنوي؟

نويسنده: ويليام وست
مترجمان: شهريار شهيدي، سلطانعلي شيرافكن

برخي از تجربه‌هاي معنوي يا عرفاني، به‌صورت اتفاقي و مستقل روي مي‌دهند و اثرهاي آنها بر شخصي كه آنها را تجربه كرده است، با گذشت زمان، به‌تدريج از بين مي‌رود. با اين‌حال، برخي از تجربه‌هاي معنوي، اثرهاي عميق و طولاني بر اشخاصي كه با چنين تجربه‌هايي مواجه مي‌شوند، باقي مي‌گذارند؛ به‌گونه‌اي كه ممكن است بيداري‌هاي معنوي يا شكوفايي معنوي خوانده شوند. آساگيولي (١٩٨٦ م) كه مؤسس يكي از رويكردهاي فرافردي با عنوان تركيب رواني است، چهار مرحله را در رشد يا بيداري معنوي فرد، مشخص مي‌كند:

افکار شما، درخت آرزوی شماست!

نویسنده: آچاریا
مترجم: فلورا دوست‌محمدیان

این خود شما هستید؛ که بدبختی‌ها، شادی‌ها، منفی‌ها، مثبت‌ها، جهنم یا بهشت زندگی‌تان را به وجود می‌‌آورید. وقتی این مطلب را فهمیدید و پذیرفتید، آنگاه همه چیز تغییر کرده، امکانات جدیدی پدید می¬آید؛ و آماده پذیرفتن آن می¬شوید.
یک داستان قدیمی بسیار مشهور است:

نُه خصوصیت معنویت

نویسنده: ویلیام وست
ترجمه: شهریار شهیدی و سلطانعلی شیرافكن

الكینز و دیگران (١٩٨٨) در تلاش برای شناخت گسترده‌تر معنویت، ادبیات مربوط به معنویت را مطالعه كرده و از بررسی اجزای تشكیل دهنده معنویت، دریافتند كه معنویت شامل نُه خصوصیت اساسی است. سپس، وجود این خصوصیات را در پنج آزمودنی، كه معنویت یكی از خصوصیات شناخته شده آنها بود، آزمایش نمودند. این پنج تن، خود را پیرو یكی از مذاهب بودایی، كاتولیك، پروتستان و یهودی معرفی كرده بودند. در واقع الكینز و دیگران (١٩٨٨) پدیده معنویت را دارای یك ساختار چند بعدی می‌دانند كه شامل نه بخش عمده می‌شود. این اجزا به‌طور خلاصه به قرار زیر هستند:

معنویت چیست؟

نویسنده: ویلیام وست
ترجمه: شهریار شهیدی و سلطانعلی شیرافكن

به نظر می‌رسد واژه معنویت كلمه‌ای است مثل عشق كه برای بسیاری از مردم اهمیت به‌سزایی دارد، ولی مشخص كردن مفهوم آن بسیار دشوار است و بسیاری معتقدند كه معنویت فراتر از كلمات است. در حقیقت، چنین به‌نظر می‌رسد كه كلمات، قادر به تشریح معنویت نیستند و كلام از سخن گفتن درباره معنویت قاصر است. مسئله دیگری كه غالباً درباره معنویت مطرح می‌شود این است كه، معنویت با مذهب هم‌معنا نیست.
برای ما مفید است كه مفهوم «بودن» را بررسی كنیم. موضع مؤلف در این‌باره این نیست كه وجود معنویت را به اثبات برساند یا خواننده را قانع كند كه معنویت وجود دارد. نكته مسلم این است كه در نظر بسیاری از افراد جامعه، معنویت اهمیت حیاتی دارد. در نتیجه، درمان‌گران نیاز دارند این واقعیت را درك كنند و اهمیت آن را در كار خود بشناسند. ممكن است درمان‌گران احساس كنند كه تجربه‌های معنوی را می‌توانند با استفاده از كلمات غیرمعنوی درك كنند، اما این نظر به منزله محروم كردن افراد از آزادی بیان و استفاده از كلام است. مذهب و معنویت، مجموعه‌ای از كلمات و چارچوب‌ها ارائه می‌دهند كه از طریق آنها، انسان می‌تواند معنا و مفهوم زندگی خود را درك كند. البته نیازی به بررسی این پدیده نداریم و بسیاری از درمان‌گران نیز همین راه را انتخاب می‌كنند. اما این قبیل درمان‌گران باید بدانند كه بررسی نكردن این مسئله، در كار و توانایی آنها، محدودیتی ایجاد می‌كند؛ پس باید به این محدودیت، توجه داشته باشند.

قواعد بازی قدرت را رعایت كن!

نویسنده: اوهان هارجی – كریستین ساندرز و دیوید دیكسون
ترجمه: خشایار بیگی – مهرداد فیروزبخت


نفوذ و قدرت
شواهدی كه نشان می‌دهند قدرت یكی از منافع نفوذ است، از تحقیقاتی به دست آمده‌اند كه در مورد رهبری انجام شده‌اند. در واقع در نظریه‌ی رهبری گفته می‌شود كه رهبری، یعنی اعمال نفوذ بالا دستان بر زیردستان (هاوس و بیتز 1979، بس1984). تحقیقات نشان می‌دهند كه كارآمدی رهبر به شش نوع قدرت اجتماعی بستگی دارد (روین و روبین، 1983) . از آنجا كه متخصصان برای جلب موافقت مراجعان باید نقش رهبر و نفوذكننده را بازی كنند، شایسته است این شش نوع قدرت را بیش‌تر بررسی كنیم:

صفحه 1 از 2

سامانه فروش بلیت

درگاه پرداخت آنلاین

لطفا شرح و مبلغ مورد نظر را براي پرداخت وارد نماييد

شرح:

مبلغ: (ريال)

آمار بازدیدکنندگان

Go to top