مدیریت استرس

استرس، انسان را قوي‌ مي‌كند!

ترجمه: فرحناز ميرقمي‌زاده

ـ استرس كوتاه‌مدت باعث مقاومت انسان مي‌شود.
ـ استرس هميشه منفي نيست: فشارهاي كوتاه‌مدت گاه دستگاه ايمني بدن را فعال‌تر مي‌كنند.
ـ بهترين پيشنهاد براي آرام شدن: استرس را به‌حال خود رها كن!
ـ زنگ‌هاي خطر: كشف راهبردهايي جديد عليه استرس.
ـ سندروم بورنو: زماني‌كه استرس به‌طور جدي باعث بيماري مي‌شود.
ـ ريسك‌هاي بورنو: آيا شما به‌طور مداوم داراي يك خشم دروني هستيد؟
آيا تا به‌حال براي‌تان پيش آمده كه يك مشتري پرمدعا نفس را از شما بريده باشد؟ آيا رئيس‌تان شما را تحت فشار قرار داده است؟
اگر اين‌طور است، پس شما بايد خوشحال باشيد، چون اين نوع استرس‌ها در واقع حكم يك ورزش را دارند كه بدين وسيله شما را «ورز» مي‌دهند.

آرزوی رسیدن به امنیت هیجانی را دارم!

نویسنده: ساموئل جی. وارنو
ترجمه: ثریا پاک‌نظر

حمله‌های اضطراب

فروید می‌نویسد: «یافتن راه‌حل برای اضطراب، به ‌روشن شدن نکته‌های بی‌شماری درباره زندگی ذهنی فرد کمک می‌کند.» این درایت به‌ویژه در مواردی که به خودشکوفایی و خودتخریبی ربط پیدا می‌کند، بسیار معنی‌دار است. چون اضطراب یکی از فرایندهای اساسی زندگی است. اضطراب، کلید درک بشر و رفتار اوست. همه ما خواهان آرامش درونی و رهایی از اضطراب هستیم و آرزوی رسیدن به «امنیت هیجانی» را در دل می‌پرورانیم.
با این‌حال، به‌رغم عقل سلیم و روان سالم، نیاز به امنیت هیجانی، همواره ما را با بحران‌های شخصی رو‌به‌رو کرده، گاه برای همیشه ما را به‌نابودی کامل سوق داده است. نیاز شدید به‌رهایی از اضطراب گاه منشأ افزایش مشکلات است و نیاز به آرامش درونی گاه به عاملی تبدیل می‌شود که ما را به جبهه‌های «جنگ‌های درونی» هدایت می‌کند.
بنابراین برای یافتن به این سئوال که:
چرا نیاز به امنیت هیجانی می‌تواند بعضی از انسان‌ها را به‌نابود کردن اساس امنیت واقعی و خودتخریبی مزمن وادارد، بهتر است ابتدا به بررسی ریشه‌ها و نتایج این واقعیت غیرمنطقی بپردازیم.

استرس و خانواده سالم

نویسنده: دكتر دولورس كوران
مترجم: مهدی قراچه داغی


خانواده‎های موفق در تخفیف استرس با هم وقت صرف می‎كنند.
ویرجینیا ساتیر یكی از پژوهشگران معتبر در امور خانواده می‎گوید خانواده‎ها به اندازه‎ای گرفتار هستند كه به ندرت با هم وقت صرف می‎كنند و به همین دلیل هویت خانوادگی در آن‎ها ایجاد نمی‎شود. من در جریان بررسی‎های خود به این نتیجه رسیدم كه دلیل این موقعیت تا حدودی كمی وقت است اما علت دیگر ناتوانی خانواده‎هاست كه نمی‎توانند با هم صرف وقت كنند.
بعضی از خانواده‎ها به دلایل مختلف با هم تفریح نمی‎كنند. برای آنها خوش بودن جنبه‎ی شخصی دارد. برنامه‎های آن‎ها به اندازه‎ای پر است كه فرصت تفریح برای خانواده باقی نمی‎ماند. به اعتقاد این خانواده‎ها، خوش گذراندن و تفریح داشتن مستلزم برنامه‎ریزی، داشتن وسایل و پول است. به همین دلیل تلویزیون تنها وسیله‎ی تفریح به شمار می‎آید. بعضی دیگر از خانواده‎ها تفریح و سرگرمی را به زمان مرخصی موكول می‎كنند و سرانجام این كه با كمال تأسف بعضی از خانواده‎ها اصولاً از با هم بودن لذت نمی‎برند.

از تصویرسازی ذهنی برای آرامش خود استفاده كن!

نویسنده: برایان سی‌وارد
ترجمه: مهدی قراچه‌داغی

تصویر ذهنی، روشی برای قرار گرفتن در آرمیدگی
خیال‌پردازی، احتمالاً شایع‌ترین تصویرسازی ذهنی است كه از آن برای رسیدن به آرامش و حالت آرمیدگی استفاده می‌شود. پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند كه ذهن هوشیار باید در مواقعی اطلاعات خود را تخلیه كند. در واقع افراد بسیاری خیال‌پردازی می‌كنند. برای برخورد با استرس باید در خیال جای اندیشه‌های منفی را با صحنه‌ای آرام‌بخش تغییر داد. درست همان‌طور كه صحنه‌های ناخوشایند ذهنی می‌توانند تولید استرس كنند، تصاویر آرام‌بخش می‌توانند شخص را در حالت آرامش و آرمیدگی قرار دهند. و این هدف اصلی تصویرسازی ذهنی است. وقتی از تصویر برای افزایش آرامش استفاده می‌شود، حواس پنج‌گانه در برابر محرك تنش‌زا غیر فعال می‌شود. در این شرایط، بدن فرصتی پیدا می‌كند كه تجدید قوا كند و بتواند در شرایط عادی زندگی با حوادث و ناملایمات برخوردی مؤثرتر داشته باشد.
به‌لحاظ مختلف، ایجاد یك تصویر ذهنی شبیه به تهیه یك فیلم سینمایی است كه در آن بازیگران كلاه‌های مختلف بر سر می‌گذارند و ایفاگر نقش‌های گوناگون می‌شوند. در تهیه این فیلم، شما همه نقش‌ها را بازی می‌كنید: تهیه كننده، كارگردان، بازیگر، تماشاچی. تمامی این نقش‌ها سببی هستند تا تصویر ذهنی شما قدرتمند شود. با تمرین كافی می‌توانید با راحتی بیشتری اقدام به تصویرسازی كنید.

آرميدگي تدريجي عضلات

نويسنده: دكتر برايان لوك سي‌وارد
برگردان: مهدي قراچه‌داغي


عضلات بدن نسبت به افكاري كه تهديدي را تصور مي‌كنند با تنش يا انقباض واكنش نشان مي‌دهند. به نظر مي‌رسد كه تنش عضلاني، بارزترين نشانه استرس است و با انكه مانند ساير نشانه‌هاي استرس كسي را به بخش اورژانس بيمارستان نمي‌فرستد، توليد درد، گرفتگي و ناراحتي مي‌كند. در حالات شديد مي‌تواند بدن را از حالت بيندازد و روي مفاصل و پيوندها، تأثير نامطلوب بگذارد. مواد شيميايي ناشي از نرون‌ها به بافت‌هاي عضلاني مي‌رسند، انتقال‌دهنده‌هاي عصبي اپين‌فرين، نورپين‌فرين ترشح مي‌كنند تا انقباض عضله را كنترل نمايند.
كلمة انقباض اغلب مترادف كوتاه‌شدن است، اما اين هميشه اتفاق نمي‌افتد. زيرا در مواقعي حتي عضله بلندتر مي‌شود. از آن گذشته ممكن است عضله‌اي بدون اينكه كوتاه يا بلند شود، منقبض شود كه به آن اصطلاحاً انقباض ايزومتريك مي‌گويند. به مرور و با تكرار انقباض، اين شرايط مي‌تواند به سفت شدن و حركت ضعيف پيوندها و رباط‌هايي كه عضلات به آنها متصل هستند، منجر گردد. معمولاً انقباض ايزومتريك است كه با دردهاي تنشي ناشي از استرس سروكار دارد. اين تنش‌هاي عضلاني مي‌تواند به اشكال مختلف و از جمله سردردهاي تنشي، سخت‌شدن عضلات گردن، درد در ناحيه پشت تحتاني، گرفتگي عضلات معده و بد عملكردي پيوندها و مفاصل منتهي گردد. اغلب اوقات، تنش عضلاني توليد شده از ناحية افكار در ذهن ناهوشيار به هنگام خواب رخ مي‌دهد كه مي‌تواند به سخت شدن مفاصل و حتي به آسيب ديدن بافت‌هاي پيوند دهنده در آرواره‌ها، گردن، شانه‌ها و پشت تحتاني، منجر شود. آرميدگي تدريجي عضلات روشي است كه براي كاستن از تنش عضلاني از آن استفاده مي‌شود.

صفحه 1 از 3

سامانه فروش بلیت

درگاه پرداخت آنلاین

لطفا شرح و مبلغ مورد نظر را براي پرداخت وارد نماييد

شرح:

مبلغ: (ريال)

آمار بازدیدکنندگان

Go to top