کودک و نوجوان

نوجوان يك بزرگ‌سال است!

نويسنده: آلفرد آدلر
ترجمه: الهام مؤدب


نوجوانان دوست دارند كه به چشم كودك به آنان نگاه نكنيم و براي‌شان ارزش قائل شويم. در اين صورت از بسياري تنش‌هاي بين والدين و نوجوانان كاسته مي‌شود. در غير اين صورت نوجوان مي‌كوشد ثابت كند كه ديگر كودك نيست. علت بسياري از حالات و رفتارهاي نوجوانان علاقه به اثبات استقلال و برابري با بزرگسالان است.
جهت‌گيري نوجوان به برداشت او از مفهوم «بزرگ شدن» بستگي دارد. اگر تصور كند «بزرگ شدن» به معني رهايي از قيد و بندهاست، عليه محدوديت‌ها مبارزه مي‌كند. سيگار مي‌كشد، ناسزا مي‌گويد، شب دير به خانه برمي‌گردد. برخي از نوجوانان مخالفت‌هاي شديد و دور از انتظاري با والدين دارند.
والدين متعجب مي‌شوند كه چرا فرزند مطيع و حرف‌شنو، سركش و نافرمان شده است.
در حقيقت نگرش نوجوان تغيير نكرده است، بلكه نوجوان با والدينش مخالفت مي‌كند. او وقتي آزادي و قدرت بيشتري به دست مي‌آورد، مخالفت خود را نشان مي‌دهد. پسري كه هميشه پدرش او را اذيت مي‌كرد در ظاهر مطيع و سر‌به‌زير بود. زماني كه احساس توانايي كرد، با پدرش دعوا و او را اذيت، و خانه را ترك مي‌كند.
در مواردي بايد به نوجوان آزادي و استقلال داد و نبايد هميشه مراقب او بود. در غير اين‌صورت نوجوان بيشتر مي‌كوشد تا از قيد و بندها آزاد شود. هرچه والدين با او مانند كودك رفتار كنند، او بيشتر مبارزه و مخالفت مي‌كند.

روانشناسی نوجوان


نوجوانان و جوانان قشر عظیمی از جمعیت هر کشور خصوصاً جامعه ما را تشکیل می‌دهند. آنان سرمایه‌های ارزشمند جامعه و امیدهای درخشان مملکت تلقی می‌شوند و عامل بسیار مهمی در رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور به شمار می‌روند و از ایشان انتظار می‌رود که در آینده‌ای نه چندان دور مسئولیت عظیم و سنگین اداره چرخهای مملکت خود را عهده‌دار گردند.
آیین مقدس اسلام عنایت خاصی به نسل جوان داشته و آنان رااز جنبه‌های مادی، معنوی، اخلاقی، اجتماعی، روانی و تربیتی تحت مراقبت قرار داده است. اولیاء‌گرامی اسلام نوجوانی و جوانی را در ردیف بزرگترین نعمت‌های الهی در زندگی بشر شناخته و به انحاء مختلف به آن توجه نموده‌اند. برای نمونه پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند : در قیامت هیچ بنده‌ای قدم از قدم برنمی‌دارد مگر آنکه به این پرسشها پاسخ دهد:


▪ اول آنکه عمرش را در چه کاری سپری کرده
▪ دوم آنکه جوانیش را در چه راهی صرف کرده است.

حضرت علی (ع) می‌فرمایند : دو چیز است که قدر و قیمتشان شناخته نیست مگر آنکه از دست بروند، یکی جوانی و دیگری تندرستی.(۱)
در اسلام همچنین از نوجوانی و جونی به عنوان منزل قوت و نیرومندی ایام زندگی یاد شده است که بین ضعف ایام کودکی و ناتوانی دورة پیری قرار گرفته است. همانطور که فلسفی نوشته است، ایام جوان یدوران قوت و قدرت است؛ دوران نشاظ و شادمانی و امید است ؛ دوران شور و التهاب است؛ دوران کار و تلاش است؛ مزارع سرسبز با نیروی نسل جوان آباد است؛ معادن با سعی و کوشش نسل جوان استخراج می‌شود؛ عمران و آبادیها مدیو همت نسل جوان است و سرانجام دفاع از مرزها و حقظ استقلال و امنیت کشور به عهده نسل جوان است. (۲)

فرزند تو، سواد عاطفي ندارد

نويسنده: دانيل گلمن
ترجمه: حميدرضا بلوچ

مينو و امير دختر پنج‌ساله‌شان، نرگس را تماشا مي‌كنند. او سرگرم بازي ويدئويي جديد است. اما تا نرگس بازي را شروع مي‌كند، پدر و مادرش بااشتياق بسيار مي‌كوشند به او كمك كنند. راهنمايي‌هاي ضد و نقيض دختر كوچك را از هر طرف محاصره مي‌كند.
مينو با هيجان و اضطراب او را راهنمايي مي‌كند: «به طرف راست، به طرف راست. بايست! بايست!» و نرگس در حالي كه لب‌هايش را مي‌گزد، مي‌كوشد از دستورهاي مادر پيروي كند.
امير با بي‌حوصلگي فرياد مي‌كشد: «ببين، اين‌طوري درست نيست. برو به سمت چپ! سمت چپ!»
در همين حين، مينو با نااميدي جيغ مي‌زند: «بايست! بايست!»
نرگس كوچولو كه نمي‌داند به حرف مادرش گوش دهد يا پدرش، در حالي‌كه اشك در چشمانش جمع شده است، سرگردان و خسته، اهرم بازي را به اين طرف و آن طرف مي‌برد.
پدر و مادر بدون توجه به اشك‌هاي دخترك، به مشاجره با يكديگر مشغول‌اند. مينو با عصبانيت به امير مي‌گويد: «او نمي‌تواند حتي آن دسته را خوب تكان دهد».

كودك خود را نسبت به سوء استفاده جنسي هوشياركنيد!

نويسنده: آوا سيلكر
ترجمه: ميترا كدخدايان

فهماندن اين نكته كه چگونه برقراري روابط جنسي نامشروع مي‌تواند نوعي ناهنجاري زيان‌بار باشد، براي كودكان آسان نيست. افزايش آمار عمل وحشيانه
تجاوز در دنيا، نشانگر اين است كه روز به روز بشر به سقوط اخلاقي بيشتري نزديك مي‌شود و به خود و دنياي اطراف، زيان‌هاي فراواني وارد مي‌سازد. ما به عنوان پدر و مادر مؤظفيم كه به فرزندان خود بياموزيم كه تفاوت و تمايز بين انسان‌هاي خوب و بد، مهربان و خشن، سالم و بيمار را درك كنند. بايد به آنها كمك كنيم تا بتوانند در رويارويي با افراد مختلف تا حد امكان اين اختلاف را درك كنند، تا سالم بمانند. اين بدان معناست كه بايد از سنين خيلي پايين و در كودكي به آنان بياموزيم كه به فكر تأمين سلامت خود باشند.
امروزه والدين واقعاً نمي‌دانند كه آيا بايد همه واقعيت‌ها را با فرزند خود در ميان بگذارند يا خير؛ از او بخواهند به همه مردم اعتماد كند يا مدام مراقب اطراف خود باشد، كمكش كنند تا معناي عشق را دريابد و يا ترس و پرهيز را در او تقويت كنند. از ديرباز والدين به كودكان‌شان در مورد غريبه‌ها هشدار داده‌اند. در داستان‌ها و سرگذشت‌هاي باستاني نيز همواره به اين مورد اشاره شده است. براي نمونه، شنل قرمزي يكي از داستان‌هاي هشدار دهنده و عبرت‌آموز در مورد غريبه‌هاست. در دنياي امروز هم هنوز والدين بايد بر انتقال اين پيام پافشاري كنند.

چهار روش پايه در تربيت كودك

ترجمه و تنظيم: شيرين شاهي‌فر

پدران و مادران براي تربيت فرزندان‌شان، در خانه، روش‌هاي گوناگوني به‌كار مي‌برند كه آقاي «گري اسمالي»، آن را به چهار گروه زير تقسيم مي‌كند:

١ـ والد سالارمنش يا سلطه‌گر
والدين سالارمنش، منفي‌ترين خصلت‌ها را در كودكان پرورش مي‌دهند و به‌طور معمول معيارها و انتظارات زيادي دارند. با وجود اين، به‌ندرت از كودكان‌شان دلسوزانه حمايت مي‌كنند و درباره مقررات خشك‌شان، كمتر توضيح مي‌دهند. آنان انعطاف‌ناپذير و سرسخت‌اند و به‌علت باورهاي سفت و سخت‌شان، از فرزندان مي‌خواهند از انجام برخي فعاليت‌ها، خودداري نمايند. اما از آنجايي كه بچه‌ها دلايل غلط‌ بودن آن فعاليت‌ها را نمي‌دانند، ممكن است مخفيانه آنها را انجام دهند.

صفحه 1 از 2

سامانه فروش بلیت

درگاه پرداخت آنلاین

لطفا شرح و مبلغ مورد نظر را براي پرداخت وارد نماييد

شرح:

مبلغ: (ريال)

آمار بازدیدکنندگان

Go to top